گردن درد چیست و چگونه درمان می‌شود؟

گردن درد یکی از شکایت‌های رایجی است که از زبان بیماران و افراد سالم شنیده می‌شود. به خاطر وضعیت بد قرارگیری گردن در شرایطی مانند خمیده بر روی میز کار یا در حالت کار با کامپیوتر ممکن است عضلات گردن کشیده شوند. استئوآرتریت نیز یکی از دلایل شایع درد گردن می‌باشد. کلینیک سناباد مفتخر است درمان گردن درد در مشهد و تشخیص آن را  توسط متخصصان مجرب این حیطه از جمله دکتر مجد محسنی بیرجندی ، به زائران و همشهریان گرامی ارائه می‌دهد.

به ندرت، گردن درد را می‌توان به عنوان نشانه یک مشکل جدی در نظر گرفت. در صورتی که گردن درد همراه با بی‌حسی یا کاهش قدرت عضلانی در دست‌ها و بازوها باشد و یا درد به شانه و نواحی پایین‌تر مانند بازو منتشر شود، بایستی مراقبت‌های درمانی مد نظر قرار بگیرد.

تظاهرات گردن درد

علائم و نشانه‌های درد گردن شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دردی که اغلب با نگه داشتن سر به مدت طولانی و در یک مکان، مانند حالت رانندگی یا کار با کامپیوتر، شدیدتر می‌شود.
 • گرفتگی و اسپاسم عضلات.
 • کاهش توانایی حرکت سر.
 • سردرد

چه زمانی بایستی به دکتر مراجعه کرد

اغلب گردن دردها به مرور زمان و با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابند. در صورتی که این امر اتفاق نیفتاد، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

در صورتی که درد گردن شدید به دلیل آسیبی مانند تصادف با وسایل نقلیه موتوری یا آسیب ناشی از شیرجه‌زدن و سقوط باشد؛ بایستی مراقبت‌های فوری صورت گیرد.

در صورتی که درد گردن به صورت زیر باشد، باید به پزشک مراجعه کرد:

 • شدید باشد.
 • چندین روز طول کشیده و دردش کاهش نیابد.
 • به نواحی پایین مانند بازو و پاها گسترش یابد.
 • همراه با سردرد، بی‌حسی، ضعف و مورمور باشد.

گردن درد چیست و چگونه درمان می‌شود؟

دلایل درد گردن

گردن انعطاف پذیر بوده و وزن سر را تحمل می‌کند. بنابراین در برابر صدمات و شرایطی که منجر به درد می‌شود و حرکت را محدود می‌کند، ممکن است آسیب‌پذیر باشد. دلایل درد گردن شامل موارد زیر می‌شود:

 • کشیدگی عضله. استفاده بیش از حد مانند حالتی که فرد در آن به مدت طولانی بر روی کامپیوتر یا موبایل خمیده شده باشد؛ باعث می‌شود که عضلات کشیده شوند.
 • ساییدگی مفاصل. مانند دیگر مفاصل بدن، مفاصل گردن نیز با افزایش سن فرسوده می‌شوند. استئوآرتریت باعث تخریب دیسک‌های بین مهره‌ها می‌شود. بعد از این تخریب، بدن شروع به ساخت استئوفیت‌ها می‌کند که حرکات مفصل را تحت تاثیر قرار داده و منجر به درد می‌شود.
 • تحت فشار قرار گرفتن عصب. فتق دیسک یا استئوفیت‌های روی مهره گردن می‌توانند اعصاب خارج‌شده از طناب نخاعی را تحت فشار قرار دهند.
 • آسیب‌ها. سوانح جاده‌ای که در آن‌ها از پشت به یک خودرو زده می‌شود، معمولاً با آسیب شلاقی یا ویپلش همراه هستند. در این آسیب، سر با سرعت عقب و جلو شده و باعث آسیب بافت‌های نرم گردن می‌شود.
 • بیماری‌ها. بیماری‌های خاص مانند آرتریت روماتوئید، مننژیت و سرطان می‌توانند باعث درد گردن شوند.

مقاله مرتبط: 

تنگی کانال نخاعی و تشخیص آن

درمان تنگی کانال نخاعی

پیشگیری

بیشتر گردن دردها با وضعیت بد قرارگیری و نیز ساییدگی‌های مهره گردن در اثر طول عمر در ارتباط هستند. برای پیشگیری از درد گردن، بهتر است گردن به صورت راست بر روی ستون فقرات نگه داشته شود. برخی تغییرات ساده روتین روزانه می‌توانند به کاهش این درد کمک کنند. راه‌حل‌های زیر را می‌توانید در این رابطه تمرین کنید:

 • گردن در وضعیت درست قرار داده شود. در زمان نشستن و ایستادن، فرد مطمئن شود که شانه‌ها در یک خط راست با لگن بوده و گوش‌ها درست بالای شانه قرار بگیرند.
 • استراحت‌های مکرر داشته باشید. اگر مسافت طولانی در مسافرت باشید و یا به مدت طولانی با کامپیوتر کار داشته باشید؛ گردن خود را به اطراف چرخانده و با شانه و گردن خود فعالیت‌های کششی انجام دهید.
 • ارتفاع میز، صندلی و کامپیوتر خود را تنظیم کنید. مانیتور کامپیوتر بایستی در سطح چشمان فرد بوده و زانوها کمی پایین‌تر از لگن باشند. بهتر است از صندلی‌های دسته‌دار استفاده شود.
 • از جابجایی گوشی بین گوش و شانه در زمان مکالمه ممانعت کنید. بهتر است به جای این کار از هدفون یا حالت بلندگو گوشی استفاده شود.
 • در صورت کشیدن سیگار، ترک شود. سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به گردن درد را افزایش دهد.
 • جعبه سنگین بر روی شانه حمل نشود. وزن سنگین می‌تواند باعث کشیدگی گردن شود.
 • در وضعیت خوبی بخوابید. سر و گردن‌تان باید در راستای قرار بدن باشد. یک بالش کوچک زیر سرتان بگذارید. خوابیدن به پشت را در حالتی امتحان کنید، که زیر ران‌هایتان بالش قرار داده‌اید؛ با این کار عضلات اطراف ستون فقرات شل می‌شوند

تشخیص درد گردن

پزشک شما شرح حال بیماری‌تان را گرفته و یک معاینه بالینی کامل به عمل خواهد آورد. احساس درد، بی‌حسی و ضعف عضلانی از جمله موارد مورد معاینه است. پزشک همچنین حرکت سر به جلو، عقب و طرفین را بررسی خواهد کرد.

آزمایش‌های تصویربرداری

معمولاً آزمایش‌های تصویربرداری پزشکی برای داشتن نمایی بهتر از علت گردن درد درخواست می‌شود. چند مورد از تست‌هایی که درخواست می‌شوند:

اشعه ایکس یا رادیوگرافی. تصویر رادیوگرافی نواحی موجود در گردن را در محل‌هایی که ممکن است اعصاب یا نخاع به وسیله‌ی تکه‌های استخوان تحت فشار قرار گرفته باشند، یا سایر تغییرات تخریبی را نشان می‌دهد.

سی تی اسکن. دستگاه سی تی اسکن با تحلیل تصاویر رادیوگرافی که از زوایای مختلفی گرفته می‌شود، نماهایی مقطعی با جزئیات دقیق از داخل بدن برای ما مهیا می‌نماید.

MRI .MRI با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی تصاویری دقیق از استخوان‌ها و بافت‌های نرم تهیه می‌کند که شامل نخاع و اعصاب خروجی از آن نیز هست.

امکان وجود شواهدی از مشکلات ساختاری در تصاویر رادیوگرافی یا MRI، بدون این که شما علائمی داشته باشد، وجود دارد. مطالعات تصویربرداری باید در کنار یک شرح حال خوب و معاینه بالینی دقیق برای پی بردن به علت درد گردن مورد استفاده قرار گیرد.

سایر آزمایش‌ها

الکترومیوگرافی (EMG). اگر پزشک به تحت فشار قرار گرفتن یکی از اعصاب مشکوک شود، ممکن است تست EMG را درخواست نماید. در این آزمایش سوزن‌های ظریفی به داخل عضله فرو برده می‎شود تا هدایت الکتریکی و عملکرد صحیح اعصاب خاص مورد بررسی قرار گیرد.

آزمایش خون. با آزمایش‌های خون می‌توان به وجود انواع شواهد التهاب یا عفونت پی برد که ممکن است به ایجاد درد گردن کمک نماید.

درمان گردن درد در مشهد

انواع گردن درد‌های خفیف تا متوسط معمولاً به خودمراقبتی در عرض دو یا سه هفته پاسخ می‌دهند. اگر درد گردن پایدار باشد، پزشک سایر گزینه‌های درمانی را پیش پای شما قرار خواهد داد.

دارو درمانی

پزشک ممکن است داروهای مسکن قوی‌تری نسبت به مسکن‌های بدون نسخه تجویز کند. شل‌کننده‌های عضلانی و ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای از جمله داروهای در دسترس برای تسکین درد هستند.

گردن درد چیست و چگونه درمان می‌شود؟
                                     درمان گردن درد در مشهد

تراپی

فیزیوتراپی. فیزیوتراپیست می‌تواند به شما وضعیت قرارگیری صحیح، هم‌راستایی و ورزش‌های تقویتی گردن را آموزش دهد. علاوه بر آن، او با استفاده از گرما، یخ، تحریک الکتریکی و سایر امکانات سعی خواهد نمود تا درد را کاهش داده و از عود بیماری جلوگیری نماید.

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS). الکترودهایی روی پوست نزدیک ناحیه‌ی دردناک نصب شده و جریان‌های الکتریکی ضعیف را برای تسکین درد حمل خواهند کرد.

تراکشن. در این روش با استفاده از وزنه، مکنده و کیسه هوا گردن به آرامی کشیده می‌شود. با این درمان، تحت نظر یک پزشک متخصص می‌توان بعضی از دردهای گردنی، به ویژه دردهای مربوط به تحریک ریشه عصب را التیام بخشید.

بی‌تحرکی کوتاه مدت. استفاده از یک کولار نرم می‌تواند با برداشتن فشار از روی ساختارهای گردن درد را بهبود بخشد. اگرچه، استفاده دراز مدت از کولار برای بیشتر از سه ساعت یک جا، یا بیشتر از یک یا دو هفته، بیشتر از این که فایده‌ای داشته باشد، ضرر دارد.

جراحی و سایر روش‌ها

تزریق استروئید. یکی از راه‌های درمانی درد گردن، تزریق داروهای کورتیکوستروئید به نواحی مجاور ریشه‌های اعصاب، داخل مفاصل فاست در استخوان‌های ستون فقرات گردنی یا داخل عضلات گردن است. داروهای بی‌حسی، مثل لیدوکائین نیز برای تسکین گردن درد تزریق می‌شوند.

جراحی. بسیار کم پیش می‌آید گردن درد نیازمند جراحی شود. با این حال، جراحی نیز یکی از راه‌های تسکین درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن ریشه اعصاب و نخاع است.

سبک زندگی و درمان‌های خانگی

روش‌های خودمراقبتی برای تسکین درد گردن شامل موارد زیر می‌شود:

داروهای مسکن بدون نسخه. داروهای معمولی مثل ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم و استامینوفن را امتحان کنید. البته این داروهای به ظاهر معمولی در سنین بالا و بیماری‌ها، بدون خطر هم نبوده و نیازمند مشورت با پزشک هستند.

اعمال گرما و سرما. با اعمال سرما، مثل استفاده از یک پک یخ به مدت 20 دقیقه چند بار در روز، التهاب را کاهش دهید. دوش آب گرم یا پد حرارتی نیز روش خوبی است.

ورزش در خانه. با فروکش کردن اوج درد، ورزش‌های کششی روزانه را شروع نمایید. پزشک یا فیزیوتراپیست دستورالعمل و تکنیک صحیح را به شما آموزش خواهد داد. ابتدا با پد حرارتی یا دوش آب گرم گردن و کمر خود را گرم کرده و سپس به آرامی حرکت‌های کششی، خم کردن و چرخشی انجام دهید.

طب جایگزین

اگر به روش‌های درمانی طب جایگزین علاقه دارید، در این مورد با پزشک صحبت نمایید. پزشک فواید و خطرات این روش‌های را برای شما سبک سنگین خواهد کرد و در صورت صلاح دید، بیمار تحت درمان گردن درد در مشهد و با این متدها قرار خواهد گرفت. این درمان‌های جایگزین گردن درد شامل موارد زیر می‌شود:

طب سوزنی. در روش طب سوزنی، سوزن‌های نازکی به نواحی مختلف بدن فرو برده می‌شود. نتایج مطالعات حاکی از اثربخشی طب سوزنی بر انواع مختلفی از دردهاست. با این حال، مطالعاتی که در  مورد درد گردن به انجام رسیده، نتایج واضحی در پی نداشته است. برای نائل شدن به بهترین نتایج، چند جلسه طب سوزنی لازم است. طب سوزنی در کل خطری ندارد؛ البته باید زیر نظر متخصص این کار انجام شود.

ماساژ. ماساژ تحت نظر یک فرد متخصص با دستکاری در عضلات گردن به انجام می‌رسد. شواهد علمی اندکی از ماساژ برای گردن درد حمایت می‌کند اما اگر با روش‎های درمانی دیگر ترکیب گردد، اثربخشی آن‌ها بیشتر خواهد کرد.

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از این مشکل رنج می‌برید، می‌توانید با مراجعه به کلینیک سناباد واقع در مشهد، خیابان سناباد، بین خیابان‌های ایرج و تکتم، توسط دکتر مجد محسنی بیرجندی تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *