نقش سو تفاهم در روابط زوجین | کلینیک سناباد

وقتی سخن از روابط زوجین به میان می‌آید، غالباً تصویری از تفاهم و سازگاری و یا اختلاف و ناسازگاری ارائه می‌گردد و بنابراین موضوع بحث تنها، بررسی نقش سوتفاهم‌ ها در روابط زوجین است.

وقتی دو نفر با شخصیت‌های مختلف و از خانواده‌های مختلف به هم می‌رسند، بروز اختلاف غیرقابل‌اجتناب است. اما زوج‌های سالم قادرند به طور سازنده‌ای این اختلافات را پشت سر بگذارند و نسبت به نقش سوتفاهم‌ ها در روابط زوجین نیز آگاهی بسیار دارند. ما نیز در ادامه به بررسی برخی از این راهکارها که به دست خود زوجین انجام می‌شود می‌پردازیم.

تفکر منفی و شروع سوتفاهم‌‌ها

قدرت تفکر منفی آن‌قدر بالا است که باعث اختلافات فراوانی در روابط زوجین می‌شود. با شناخت آن‌ها و به چالش کشیدن آن‌ها می‌توانیم اختلافات را کاهش دهیم. با این حال سوء‌تفاهم‌ها نیز غالبا فرآیندی فعال هستند و وقتی ایجاد می‌شوند که زن و شوهر تصویری مخدوش از یکدیگر در ذهن داشته باشند که این تصویر همان تفکر منفی زوجین از رفتار یکدیگر است.

این تصویر مخدوش زمانی به وجود می‌آید که زن یا شوهر رفتار و گفتار همسر خود را تعبیر کنند و انگیزه‌های نادرست را به آن‌ها نسبت دهند. زن و شوهرها معمولا عادت ندارند تعبیر و تفسیر‌های خود را بازبینی کنند و یا نگاهی‌ هم به درست و یا غلط بودن شیوه‌های ارتباطی خود بیندازند این‌گونه است که نقش سوتفاهم‌ ها در روابط زوجین نقشی نامحسوس است که زوجین زیاد به آن‌ها و تأثیراتی که می‌تواند بر روی روابط آن‌ها بگذارند توجه نمی‌کنند.

نمونه‌هایی از تفکرات منفی و سوءتفاهم‌ها در بین زوجین

  • او هیچ اهمیتی به من نمی‌دهد.
  • بدون هیچ دلیلی از من عصبانی می‌شود.
  • چون فکر می‌کند نظر من مسخره است پوزخند می‌زند.
  • من را دست کم می‌گیرد.
  • هیچ‌وقت نظر من را نمی‌پرسد.
  • هرگز اجازه نمی‌دهد به کار خودم برسم.
  • هیچ اهمیتی به احساسات من نمی‌دهد.
  • و…

 

مشاهده می‌کنید که برداشت‌های زن و شوهر چقدر در روابط آن‌ها تأثیرگذار است، برداشت‌های نادرست به سوءتفاهم‌هایی که به مرور رابطه زناشویی را مختل می‌کند ختم می‌شود.

 

برخی از راهکار‌های جلوگیری از ایجاد سوءتفاهم در روابط زناشویی:

۱. از ته قلب گوش کنید.

گوش دادن به حرف‌ها و نظرات همسرتان رمز موفقیت در روابط زناشویی‌تان است. این کار باعث می‌شود در حل مشکلاتتان پیشرفت کنید. همان‌طور که گوش دادن به کسی که با شما مخالفت می‌کند یا از شما انتقاد می‌کند سخت است، گوش دادن به نارضایتی‌های یک فرد هم کار سختی است اما می‌تواند کمکتان کند بفهمید مشکل کجاست و راه حلی برای آن پیدا کنید چرا که در بسیاری از مواقع این خود ما هستیم که مشکلمان را نمی‌بینیم و اولین شخصی که متوجه رفتار بد و یا مشکل رفتاری ما می‌شود، همسرمان است.

 

۲. حق را به خودتان ندهید.

بیشتر زوج‌ها به جای اینکه درک کنند آن موقعیت چطور بر همسرشان تاثیر گذاشته است، به فکر ثابت کردن خودشان هستند. نتیجه این کار چیزی جز این نخواهد بود که هر دو طرف آسیب ببینند و ناراحت شوند. به جای اینکه سعی کنید به طرفتان بفهمانید که حق با شما بوده است، سعی کنید به حرف‌های همسرتان بیشتر گوش دهید. چیزی که خیلی اهمیت دارد این است که همسرتان بفهمد که ارزش زیادی برای او و رابطه تان قائل هستید.

 

 

۳. بر احساسات تمرکز کنید.

زوج‌ها معمولاً طی مشاجرات بر افکارشان متمرکز می‌شوند و احساسات خود را نادیده می‌گیرند. قبل از اینکه شروع به مشاجره کنید، مکث کرده، نفسی عمیق بکشید و ببینید چه حسی دارید. بعد احساساتتان را با همسرتان در میان بگذارید. اما یادتان باشد که احساساتی مثل «من ناراحتم» یا «احساس ناامیدی می‌کنم» متفاوت با افکاری مثل «من احساس می‌کنم به من بی توجه هستی» هستند.

 

 

۴. وقتی دچار مشاجره می‌شوید، کمی وقفه ایجاد کنید.

وقتی اوضاع خارج از کنترل می‌شود، بهتر است با توافق همدیگر وقفه‌ای در مشاجره ایجاد کرده و سعی کنید زمانی را به تنهایی بگذرانید تا کمی آرام‌تر شوید.  به‌عنوان مثال، می‌توانید به پیاده روی بروید یا تمرین تنفس کنید. رمز کار این است که کاری انجام دهید که عصبانیتتان را فروکش دهد نه اینکه عصبانی‌ترتان کند. وقتی هر دو آرام‌تر شدید، به احساسات همدیگر گوش دهید و سعی کنید به کمک هم مشکلاتتان را حل کنید.

 

۵. همسرتان را دوست خود بدانید.

یادتان باشد که همسر شما دشمنتان نیست. شما و همسرتان هر دو در یک تیم هستید. فقط همین تغییر دیدگاه به شما کمک می‌کند همدیگر را بهتر درک کرده و برای رسیدن به یک راه حل مشترک برای مشکلاتتان تلاش کنید.

 

۶. درمورد روابط تحقیق کنید.

اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد روش‌های ارتقای رابطه تان پیدا کنید، کتابهای مختلفی که در مورد ازدواج و زناشویی وجود دارد را مطالعه کنید، درباره نقش سوتفاهم‌ ها در روابط زوجین تحقیق کنید و شناخت خود را درباره تمام ابعاد زناشویی خود ارتقا دهید.

 

۷. نزد مشاور بروید.

رفتن نزد مشاور‌های ازدواج فواید بسیار زیادی دارد و به شما کمک خواهد کرد الگوی ارتباط‌تان را از نو بسازید و راه‌های سالمی برای ارتباط پیدا کنید. از این‌رو کلینیک مغز و اعصاب سناباد مشهد با بهترین مشاور‌های مسائل زناشویی در خدمت شما زوجین می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *